Článek

Subscription Form

Streptokoková faryngitida

Faryngitida je akutní infekční onemocnění hltanu, jehož původcem je bakterie Streptococcus pyogenes ze skupiny A. Anatomickou součástí hltanu jsou i patrové mandle, které bývají také postižené zánětem. Infekce se přenáší sekretem dýchacích cest. Inkubační doba od nákazy po první příznaky se pohybuje v  ozmezí 2 až 5 dnů. Nejčastěji se onemocnění vyskytuje u dětí ve věku 5-15 let, naopak do 2 let věku je vzácné. Obecně zánět hltanu může být způsoben i viry, jenom 3 děti z 10 mají faryngitidu způsobenou streptokokem.

PŘÍZNAKY
– horečka
– bolest v krku při polykání začínající náhle
– zarudlé a zvětšené patrové mandle
– bílé skvrny nebo pruhy hnisu na mandlích
– petechie (=malé červené skvrnky) na patře
– zvětšené lymfatické uzliny na krku
– další možné příznaky
– bolest hlavy, bolest břicha
– nevolnost a zvracení
– spálová vyrážka

VYŠETŘENÍ A STANOVENÍ DIAGNÓZY
Důležité je už z příznaků vyplývající vyšetření dutiny ústní a krku, vyšetření krčních uzlin pohmatem a změření teploty. Pro stanovení diagnózy se využívá rychlý StrepA test v ordinaci, při kterém pozitivní výsledek potvrzuje onemocnění. Pokud vyjde výsledek negativní a je silné podezření na streptokokovou faryngitidu, udělá se nový výtěr z krku a odešle se do laboratoře na kultivaci. V tomto případě už ale výsledek není na počkání a trvá 24-48 hodin. Může tam být odhalena přítomnost bakterie, kterou rychlý test nezachytil.

LÉČBA
V případě pozitivního výsledku se zahájí terapie antibiotiky. První volbou jsou penicilinová antibiotika na 10 dní. Pokud je nemocný alergický na penicilin,volí se např. antibiotika ze skupiny cefalosporinů. Na sražení horečky je možné užít antipyretika s účinnou látkou ibuprofen nebo paracetamol. Pro děti od 3 let je možné pro úlevu od bolesti v krku také užívat Müllerovy bylinné pastilky. Pacient je považován za neinfekčního po 24-48 hodinách od nasazení antibiotik.

KOMPLIKACE
Mohou nastat, pokud se bakterie rozšíří i do jiných částí těla.

Např.: infekce vedlejších nosních dutin
zánět středního ucha
absces v okolí probíhajícího zánětu v krku
postreptokokový zánět ledvin
revmatická horečka


PREVENCE
– mytí rukou
– zakrytí úst a nosu při kašli a kýchání
– nesdílet stejný hrnek nebo příbory s nemocným
– větrání místností

ZDROJ
https://www.cdc.gov/group-a-strep/about/strep-throat.html
Poslední revize 14. 11. 2024, Anna Šímová

Další příspěvky:

Popraskaný jazyk (z angl. Fissured Tongue)

Popraskaný jazyk (z angl. Fissured Tongue)

Jde o běžnou nezávažnou vývojovou anomálii jazyka. Hřbet jazyka vytváří mnoho řas s hlubokými rýhami. V rýhách se mohou zachycovat zbytky stravy a tkáně. Následně mohou být příčinou podráždění, zánětu a zápachu z úst. K léčbě se doporučuje pečlivé čištění…

Reakce na žihadla blanokřídlým hmyzem

Reakce na žihadla blanokřídlým hmyzem

Blanokřídlí (Hymenoptera) jsou řádem hmyzu vyznačující se dvěma páry blanitých křídel. Náleží do ní mimo jiné vosy, včely a mravenci. Patří k nejrozšířenějším zástupcům hmyzí říše, jen v České republice se vyskytuje asi 7000 druhů. Při bodnutí žihadlem vpraví blanokřídlí…

Poškození horkem

Přehřátí může způsobit různě závažná poškození lidského organismu. Děti jsou k poškození horkem, tedy přehřátí, vnímavější než dospělí. V poměru k tělesné hmotnosti mají větší povrch těla, vytvářejí více tepla na kilogram hmotnosti při tělesné aktivitě, méně se potí a…

Severova nemoc

Severova nemoc

Jako Severova nemoc se označuje apofyzitida patní kosti. Apofyzitida znamená zánět při úponu svalových skupin z opakovaného takového přetížení a nejčastěji se objevuje ve věku rychlého růstu. Toto přetížení způsobuje mikrofraktury v místech vazivo-chrupavčitých úponů a s nimi sdružené zánětlivé…

Syndrom patellofemorální bolesti

Syndrom patellofemorální bolesti

Je jednou z nejčastějších příčin bolesti kolene, zejména u adolescentních dívek. Název vzniká z latinských slov patella, tedy čéška a femur, tedy stehenní kost. Onemocnění bývá označováno také jako syndrom bolesti předního kolene (z angl. anterior knee pain syndrome). Přesná…

Osgood-Schlatterova nemoc

Projevuje se bolestí v oblasti pod kolenem u rostoucího dítěte. V tomto místě se upíná šlacha čéšky na hrbolek na holenní kosti (na obrázku č. 8). Onemocnění se objevuje v pozdním dětství a adolescenci, mezi 10 a 15 lety, u…

Ganglion

Ganglion

Kloub zápěstí je omýván tzv. synoviální tekutinou, která se vytváří synoviální výstelkou a vyplňuje kloubní pouzdro. Defekt v kloubním pouzdře umožňuje únik této tekutiny do měkkých tkání v okolí kloubu. Tímto způsobem vzniká ganglion. Nejčastěji se vytváří na zadní straně zápěstí,…

Mollusca contagiosa

Jedná se o kožní útvary způsobené viry (tzv. poxviry). Onemocnění se získává přímým kontaktem s jiným infikovaným dítětem nebo kontaktem s předmětem kontaminovaným poxvirem a na kůži dítěte se pak šíří tzv. autoinokulací (přenášejí se z jednoho místa kůže na…

Juvenilní xantogranulom

Juvenilní xantogranulom je dětské kožní onemocnění. Projevuje se útvary na kůži (tzv. papuly nebo noduly) – kupolovité, žluté, růžové nebo oranžové, o velikosti od 5 mm do až 4 cm. Objevují se u dětí ve věku průměrně 2 let. Nejčastěji…

Domluvme si schůzku.

Rádi vás přivítáme v naší jindřichohradecké ordinaci.