Článek

Subscription Form

Dakryostenóza 

Synonymum: kongenitální obstrukce nazolakrimálního duktu (slzného kanálku)

Název anglicky: Congenital nasolacrimal duct obstruction (CNLDO), dacryostenosis

Dakryostenóza znamená nedostatečnou průchodnost slzného kanálku, kterým jsou odváděny slzy z povrchu oka do dutiny nosní.

Jedná se o nejčastější poruchu slzného systému, která se vyskytuje až u 20% novorozenců. Její projevy se mohou objevit již při narození nebo později s rozvojem tvorby slz. V postiženém oku je větší množství slz, které přetékají na víčko a tvář. V oku se též objevuje hlenovitý materiál produkovaný v slzném vaku. Pod okem může vlivem podráždění přetékajícími slzami a mnutím dojít k zarudnutí a maceraci (rozmočení) kůže. Intenzita a trvalost příznaků je závislá na stupni zúžení kanálku. Při mírnějším zúžení může k potížím docházet jen v průběhu větší tvorby slz (chlad, vítr, sluneční svit) nebo při zhoršení zúžení kanálku otokem (při nachlazení, rýmě). 

Kojenci s některými syndromy mají vyšší riziko dakryostenózy (ale většina případů dakryostenózy je u jinak zcela zdravých kojenců).

Komplikacemi jsou infekce a zánět slzného váčku (dakryocystitida), zánět okolní tkáně (pericystitida) a vzácně periorbitální celulitida (zánět tkáně v okolí očnice).

Základem léčby nekomplikovaného zúžení slzného kanálku je “nazolakrimální” masáž, většinou 2-3x denně a současné aplikování kapek s antiseptickým účinkem. Při hlenohnisavé sekreci se k léčbě infekce používají antibiotické kapky. Na rozmočenou kůži očního víčka se používají oční masti (např. Ophtalmo-Septonex mast). Většina případů dakryostenózy se spontánně zahojí; v 96% do 1 roku věku. Pokud se do 1 roku nezahojí, rozšiřuje se sondičkou v místní anestezii (provádí se na očním). Tato léčba je úspěšná asi v 80%.

Komplikace se léčí celkově podanými antibiotiky a zúžení je v těchto případech potřeba chirurgicky vyřešit. 

Daniel Dražan, 22. července 2019

Další příspěvky:

Popraskaný jazyk (z angl. Fissured Tongue)

Popraskaný jazyk (z angl. Fissured Tongue)

Jde o běžnou nezávažnou vývojovou anomálii jazyka. Hřbet jazyka vytváří mnoho řas s hlubokými rýhami. V rýhách se mohou zachycovat zbytky stravy a tkáně. Následně mohou být příčinou podráždění, zánětu a zápachu z úst. K léčbě se doporučuje pečlivé čištění…

Reakce na žihadla blanokřídlým hmyzem

Reakce na žihadla blanokřídlým hmyzem

Blanokřídlí (Hymenoptera) jsou řádem hmyzu vyznačující se dvěma páry blanitých křídel. Náleží do ní mimo jiné vosy, včely a mravenci. Patří k nejrozšířenějším zástupcům hmyzí říše, jen v České republice se vyskytuje asi 7000 druhů. Při bodnutí žihadlem vpraví blanokřídlí…

Poškození horkem

Přehřátí může způsobit různě závažná poškození lidského organismu. Děti jsou k poškození horkem, tedy přehřátí, vnímavější než dospělí. V poměru k tělesné hmotnosti mají větší povrch těla, vytvářejí více tepla na kilogram hmotnosti při tělesné aktivitě, méně se potí a…

Severova nemoc

Severova nemoc

Jako Severova nemoc se označuje apofyzitida patní kosti. Apofyzitida znamená zánět při úponu svalových skupin z opakovaného takového přetížení a nejčastěji se objevuje ve věku rychlého růstu. Toto přetížení způsobuje mikrofraktury v místech vazivo-chrupavčitých úponů a s nimi sdružené zánětlivé…

Syndrom patellofemorální bolesti

Syndrom patellofemorální bolesti

Je jednou z nejčastějších příčin bolesti kolene, zejména u adolescentních dívek. Název vzniká z latinských slov patella, tedy čéška a femur, tedy stehenní kost. Onemocnění bývá označováno také jako syndrom bolesti předního kolene (z angl. anterior knee pain syndrome). Přesná…

Osgood-Schlatterova nemoc

Projevuje se bolestí v oblasti pod kolenem u rostoucího dítěte. V tomto místě se upíná šlacha čéšky na hrbolek na holenní kosti (na obrázku č. 8). Onemocnění se objevuje v pozdním dětství a adolescenci, mezi 10 a 15 lety, u…

Ganglion

Ganglion

Kloub zápěstí je omýván tzv. synoviální tekutinou, která se vytváří synoviální výstelkou a vyplňuje kloubní pouzdro. Defekt v kloubním pouzdře umožňuje únik této tekutiny do měkkých tkání v okolí kloubu. Tímto způsobem vzniká ganglion. Nejčastěji se vytváří na zadní straně zápěstí,…

Mollusca contagiosa

Jedná se o kožní útvary způsobené viry (tzv. poxviry). Onemocnění se získává přímým kontaktem s jiným infikovaným dítětem nebo kontaktem s předmětem kontaminovaným poxvirem a na kůži dítěte se pak šíří tzv. autoinokulací (přenášejí se z jednoho místa kůže na…

Juvenilní xantogranulom

Juvenilní xantogranulom je dětské kožní onemocnění. Projevuje se útvary na kůži (tzv. papuly nebo noduly) – kupolovité, žluté, růžové nebo oranžové, o velikosti od 5 mm do až 4 cm. Objevují se u dětí ve věku průměrně 2 let. Nejčastěji…

Domluvme si schůzku.

Rádi vás přivítáme v naší jindřichohradecké ordinaci.