Článek

Subscription Form

Roupi (enterobióza)

Enterobióza je způsobena parazitem s latinským názvem Enterobius vermicularis, který se česky označuje jako roup dětský. Roup patří mezi hlístice, je bílý, dlouhý asi 1 cm a obývá typicky slepé střevo a jeho přívěšek (appendix) a přilehlé oblasti tenkého a tlustého střeva. Těhotné samičky v noci cestují do oblasti konečníku a hráze, kde nakladou až 15 000 vajíček. Vajíčka se během 6 hodin vylíhnou a zůstávají životaschopná 20 dní. Lidská infekce se přenáší tzv. fekálně-orální cestou, tedy ze stolice do úst, typicky požitím vajíček přenášených na nehtech, oblečení, v ložním prádle a domácím prachu. Larvy po požití vyzrávají ve zralé červy za zhruba 5-8 týdnů.
Enterobióza je nemoc lidí jakéhokoli věku a všech socioekonomických vrstev. V České republice je nejčastějším parazitárním onemocněním. Celosvětově se infikuje 30% dětí a lidé jsou jedinými známými hostiteli (roupi se na člověka nepřenášejí od zvířat). Infekce se nejvíce vyskytuje v institučních nebo rodinných prostředích, ve kterých jsou děti. Nejvyšší výskyt je ve věku 5-14 let. Jsou běžné v místech, kde děti žijí, hrají si a spí ve vzájemné blízkosti, čímž se usnadňuje přenos vajíček.
Infekce roupy je neškodná a jen vzácně způsobuje závažný zdravotní problém. Nejčastějším projevem je svědění v oblasti konečníku a hráze a tím způsobený neklidný spánek. Příležitostné komplikace mohou být způsobné migrací roupu do jiných orgánů.

Noční svědění kolem konečníku je velmi podezřelé z enterobiózy. Definitivní diagnóza se provádí identifikací vajíček nebo červů. Prakticky se vyšetření provádí tak, že se ráno na oblast konečníku nalepí celofánová páska, která se následně vyšetří pod mikroskopem. Při jednom vyšetření se detekuje 50% infekcí, jejich opakování zvyšuje šanci záchytu (3 vyšetření na 90%, 5 vyšetření na 99%).
Odčervovací léčba by měla být podána všem členům rodiny. 1 dávka mebendazolu (u nás běžně dostupný Vermox) s přeléčením o 2 týdny později má 90-100% účinnost. Ranní koupel odstraní velkou část vajíček. Častá výměna spodního a ložního prádla snižuje kontaminaci prostředí vajíčky a může snížit riziko opakované infekce.
Současně s infikovaným dítětem by měli být léčeni i všichni ostatní členové stejné domácnosti. Opakované léčby každé 3-4 měsíce mohou být potřeba v podmínkách opakované expozice, např. u institucionalizovaných dětí. Nejúčinnějším preventivním opatřením je správná hygiena rukou (tedy mytí rukou).

Další příspěvky:

Popraskaný jazyk (z angl. Fissured Tongue)

Popraskaný jazyk (z angl. Fissured Tongue)

Jde o běžnou nezávažnou vývojovou anomálii jazyka. Hřbet jazyka vytváří mnoho řas s hlubokými rýhami. V rýhách se mohou zachycovat zbytky stravy a tkáně. Následně mohou být příčinou podráždění, zánětu a zápachu z úst. K léčbě se doporučuje pečlivé čištění…

Reakce na žihadla blanokřídlým hmyzem

Reakce na žihadla blanokřídlým hmyzem

Blanokřídlí (Hymenoptera) jsou řádem hmyzu vyznačující se dvěma páry blanitých křídel. Náleží do ní mimo jiné vosy, včely a mravenci. Patří k nejrozšířenějším zástupcům hmyzí říše, jen v České republice se vyskytuje asi 7000 druhů. Při bodnutí žihadlem vpraví blanokřídlí…

Poškození horkem

Přehřátí může způsobit různě závažná poškození lidského organismu. Děti jsou k poškození horkem, tedy přehřátí, vnímavější než dospělí. V poměru k tělesné hmotnosti mají větší povrch těla, vytvářejí více tepla na kilogram hmotnosti při tělesné aktivitě, méně se potí a…

Severova nemoc

Severova nemoc

Jako Severova nemoc se označuje apofyzitida patní kosti. Apofyzitida znamená zánět při úponu svalových skupin z opakovaného takového přetížení a nejčastěji se objevuje ve věku rychlého růstu. Toto přetížení způsobuje mikrofraktury v místech vazivo-chrupavčitých úponů a s nimi sdružené zánětlivé…

Syndrom patellofemorální bolesti

Syndrom patellofemorální bolesti

Je jednou z nejčastějších příčin bolesti kolene, zejména u adolescentních dívek. Název vzniká z latinských slov patella, tedy čéška a femur, tedy stehenní kost. Onemocnění bývá označováno také jako syndrom bolesti předního kolene (z angl. anterior knee pain syndrome). Přesná…

Osgood-Schlatterova nemoc

Projevuje se bolestí v oblasti pod kolenem u rostoucího dítěte. V tomto místě se upíná šlacha čéšky na hrbolek na holenní kosti (na obrázku č. 8). Onemocnění se objevuje v pozdním dětství a adolescenci, mezi 10 a 15 lety, u…

Ganglion

Ganglion

Kloub zápěstí je omýván tzv. synoviální tekutinou, která se vytváří synoviální výstelkou a vyplňuje kloubní pouzdro. Defekt v kloubním pouzdře umožňuje únik této tekutiny do měkkých tkání v okolí kloubu. Tímto způsobem vzniká ganglion. Nejčastěji se vytváří na zadní straně zápěstí,…

Mollusca contagiosa

Jedná se o kožní útvary způsobené viry (tzv. poxviry). Onemocnění se získává přímým kontaktem s jiným infikovaným dítětem nebo kontaktem s předmětem kontaminovaným poxvirem a na kůži dítěte se pak šíří tzv. autoinokulací (přenášejí se z jednoho místa kůže na…

Juvenilní xantogranulom

Juvenilní xantogranulom je dětské kožní onemocnění. Projevuje se útvary na kůži (tzv. papuly nebo noduly) – kupolovité, žluté, růžové nebo oranžové, o velikosti od 5 mm do až 4 cm. Objevují se u dětí ve věku průměrně 2 let. Nejčastěji…

Domluvme si schůzku.

Rádi vás přivítáme v naší jindřichohradecké ordinaci.